Blizny pooperacyjne - czy można się ich pozbyć?

Blizny pooperacyjne - czy można się ich pozbyć?

W zasadzie odpowiedź na pytanie zadane w tytule powinna brzmieć: wszystko zależy od rodzaju uszkodzenia skóry, czyli de facto przyczyny, która doprowadziła nas na stół operacyjny.

Inaczej będziemy próbować usunąć blizny przerostowe, a inaczej będziemy (a właściwie chirurg plastyczny) walczyli z bliznowcami. Dość istotną sprawą jest wygląd i głębokość takiego uszkodzenia. Często po poważniejszych operacjach na miejsce gdzie znajduje się zaszyta rana zakłada się specjalne opaski, właśnie po to, aby po zagojeniu się tego miejsca blizna była jak najmniejsza i płytka, a więc przez to łatwiejsza do usunięcia nawet „samemu w domu”.

Bo na takie najłagodniejsze formy uszkodzenia skóry możemy poradzić zakupując jeden z dostępnych na rynku preparatów (maści, kremów, żeli). W tym wypadku jednak stosowanie takiego produktu powinno rozpocząć dość szybko. Im później się na to zdecydujemy, tym mniejsza szansa na całkowite jej usunięcie. Z innymi metodami, które są skuteczne w przypadku blizn „innego pochodzenia” trzeba uważać. Musimy sobie zdać sprawę z tego, że istotne jest jakiego problemu ze zdrowiem dotyczyła operacja. Ktoś ze chorym sercem i związanym z tym zabiegiem powinien dość poważnie zastanowić się w ogóle nad usuwaniem przez np. terapię laserową blizn. Co w tym wypadku jest dla nas ważniejsze? Zdrowie, czy wygląd.

W zasadzie jednak metodologia usuwania blizn pooperacyjnych nie różni się aż tak bardzo od tych, które pojawiły się na przykład w wyniku trądziku. Laser, dermbrazja, chirurgia plastyczna – to trzy najczęściej proponowane przez specjalistów metody. Oczywiście z zachowaniem tych podstawowych zasad bezpieczeństwa, o których wspomniałem wyżej. Dobrą informacją jest to, że blizny tego typu przy obecnych możliwościach medycyny są naprawdę do usunięcia.

www.penisa.pl www.leczenie-grzybicy.pl www.candida-albicans.org