Odcinek 1 / seria 7

Odcinek 1 / seria 7

Wstydliwe Choroby seria 7 streszczenie odcinka 1

Siódma seria Wstydliwych Chorób w znacznej mierze skupia się na odmienianiu życia osobom, których ciała po wypadkach czy przez choroby zostały zniekształcone. W programach mamy szansę zapoznać się z pionierskimi technikami mającymi na celu odbudowanie ciał Brytyjskich pacjentów. Lekarze odkrywają przed nami innowacyjne metody rekonstrukcji ciała, które mają szansę być stosowane w przyszłości. W tym odcinku dr Christian przedstawia naukowców opracowujących metody wykorzystania komórek macierzystych do hodowli narządów.

komórki macierzyste hodowla organów

Nie zabraknie również ciekawych przypadków rzadkich i krępujących chorób, badań i porad lekarskich w nowym gabinecie.

wstydliwe choroby gabinet lekarski

Jeśli chodzi o reportaże specjalne, to w tej serii będzie to cykl poświęcony wpływowi alkoholu na organizm. Lekarze Wstydliwych Chorób będą towarzyszyć grupce imprezujących przyjaciół podczas wakacji. Co więcej, dzięki ukrytym kamerom w pokoju hotelowym na Magaluf, możemy przyjrzeć się jak w rzeczywistości wygląda taki męski wypad za granicę. Regularnie wykonywane badania pozwolą naocznie sprawdzić efekty kilkudniowego pijaństwa.

wstydliwe choroby na magaluf

Mobilna klinika także w akcji. Lekarze w tym odcinku udają się w podróż na północny zachód. Nowa objazdowa przychodnia znajduje się w Manchesterze.

wstydliwe choroby mobilna klinika

Streszczenie zamieszczone poniżej jest opracowaniem własnym. Jeśli jednak mielibyście ochotę zapoznać się z bardzo okrojoną wersją angielskojęzyczną, możecie to zrobić na oficjalnej stronie internetowej Wstydliwych Chorób. www . Zamieszczone tu fotki to screeny z youtube.

Rak: rekonstrukcja twarzy i oczodołu

Ludzka twarz składa się z 14 kości, około 40 mięśni i kilku nerwów twarzowych, 10 000 neuronów – dzięki temu zestawowi możemy przybierać około 4 tysiące różnych wyrazów twarzy. Dlatego też rekonstrukcja twarzy jest niezwykle trudna i złożona. To prawdziwe wyzwanie dla zespołu specjalistów. Aby lepiej przyjrzeć się możliwościom, jakie w obecnej chwili daje medycyna rekonstrukcyjna, poznajemy pierwszego pacjenta 35-letniego Dana, byłego agenta nieruchomości.

mężczyzna bez oka

Mężczyzna zgłasza się do dr Christiana bowiem spotyka się z zainteresowaniem dzieci przez wygląd swojej twarzy, ludzie nie wiedzą jak na niego reagować, a on sam ma problemy przez swój obecny stan zdrowia. Wszystko zaczęło się około 2 lata temu, kiedy z powodu łzawienia oka udał się do lekarza. Badania wykazały, że przyczyną łzawienia jest nowotwór, rak kolczystokomórkowy umiejscowiony w jednej z zatok przynosowych. Kiedy przekazywał tą informację swojej partnerce, okazało się, że ona też ma mu coś do powiedzenia. Dan będzie ojcem. Fakt, że jego partnerka jest w ciąży dodał mu sił do walki o zdrowie. Pacjent w rozmowie z dr Christianem przyznaje, że poddał się rozległej operacji usunięcia zmian nowotworowych, jednakże w wyniku komplikacji ma teraz wielką dziurę w twarzy. Brakuje mu oka, otwór zakrywa protezą. W obecnej chwili rekonstrukcja twarzy to jego największe marzenie.

proteza oczodołu

Rak kolczystokomórkowy to drugi najczęściej występujący nowotwór skóry w Wielkiej Brytanii. Najczęściej przyczyną można obwinić promienie słoneczne lub solarium. Nowotwór u Dana w zatokach przynosowych jest wyjątkowo rzadki. Kiedy na prośbę dr Christiana Dan zdejmuje protezę widać przez otwór jego język i tył gardła.

brak oka w oczodole

Dan wyjaśnia, że w trakcie operacji udało się naciągnąć skórę i zszyć powieki. Jednak wkrótce potem szwy puściły i powstała dosłownie dziura.

nowotwór twarzy

Dan szuka pomocy ponieważ obecny wygląd sprawia mu kłopoty. Często robią mu się zatory, wnętrze dziury wysycha, cieknie mu z nosa. Dr Christian sugeruje przeszczep. Posłuży do tego fragment jego własnego mięśnia z innej jego części ciała. Istnieje mimo tego bardzo duże ryzyko odrzutu. Przeszczep musi być bardzo dobrze ukrwiony, inaczej tkanka obumrze. Dan decyduje się na konsultacje u chirurga plastycznego, który specjalizuje się w rekonstrukcji głowy i szyi. Specjalista, dzięki swojemu wieloletniemu doświadczeniu jest w stanie stwierdzić, że w przypadku Dana najlepszym rozwiązaniem będzie przeszczepienie mięśni i skóry z pleców wraz z naczyniami krwionośnymi.

rekonstrukcja twarzy

Aby przeszczep był dobrze ukrwiony, naczynia krwionośne zostaną umieszczone pod policzkiem i połączone z tętnicą i żyłą w szyi pacjenta. Dan decyduje się na podjęcie ryzyka i zgadza się na operację. Fragment mięśnia najdłuższego grzbietu świetnie nadaje się do przeszczepu ponieważ przydaje się tylko profesjonalnym wspinaczom.

pobranie fragmentu do przeszczepu

Zwykłym ludziom nie przeszkadza jego brak. W trakcie operacji pobrana zostaje tkanka z naczyniami krwionośnymi. Bez nich przeszczep przeżyłby tylko 6 godzin. Zabieg jest wyjątkowo precyzyjny.

przeszczepienie fragmentu twarzy

Jednakże w trakcie operacji powstał problem. Naczynie krwionośne tłoczy krew na dole, ale nie na górze. Policzek Dana musi zostać rozcięty aby znaleźć przyczynę. Skurcze naczynia krwionośnego w konkretnym, problemowym miejscu były dość niezwykłe, więc niesprawna ich część została wycięta. Do oczodołu trafił fragment mięśnia. Cała operacja trwała 13 godzin. Kilka najbliższych godzin jest decydujących o powodzeniu przeszczepu.

opaska uciskowa oczodołu po operacji

Cztery miesiące po przeszczepie Dan zgłasza się na wizytę kontrolną. Zamiast protezy ma przepaskę na oko. Jest bardzo zadowolony. Powoli wraca mu czucie w tym miejscu i przyzwyczaja się do tego, że nie ma dziury w twarzy. Na plecach ma bliznę w miejscu pobrania tkanek. Pacjent nosi opaskę uciskową, która kształtuje skórę pod nową protezę.

zamknięty oczodół

Kilka miesięcy później kamera towarzyszy mu podczas maratonu, Dan bowiem startuje w biegu. Opowiada, że walczy o zdrowie i dobrą kondycję.

jednooczny biegacz
maratończyk z jednym okiem

Wpływ wakacyjnego pijaństwa na stan zdrowia

W czasie urlopu ciśnienie naszej krwi spada o 6%, a jakość snu poprawia się o 17%. Wakacje sprzyjają zdrowiu chyba, że wiążą się z ostrymi imprezami. 80% Brytyjczyków przyznaje, że znacznie nadużywa alkoholu, wypijając średnio 8 drinków dziennie. Dr Christian i dr Pixie przeprowadzają badania mające ocenić wpływ wakacyjnego imprezowania na organizm człowieka. Lekarze monitorują kilku młodych mężczyzn w czasie urlopu na Magaluf. Danny, Chris, Joe i Matt zgodzili się na towarzystwo lekarzy i kamer przez kilka dni wypoczynku.

wstydliwe choroby pijaństwo magaluf

Każdy ich krok i wypity drink w czasie zabawy będzie obserwowany i rejestrowany 24 godziny na dobę przez rozmieszczone w pokojach hotelowych kamery. Operatorzy kamer będą im też towarzyszyli podczas wypadów na miasto. Eksperyment rozpoczyna się o 11:00. Chłopaki prosto z hotelu idą do sklepu, a dr Pixie sprawdza ich zapasy: kilka butelek wódki, wina i piwa.

magaluf impreza alkoholowa

Wielka Brytania znajduje się na 13 miejscu pod względem pijaństwa. Statystyki mówią, że 1 na 4 Brytyjczyków regularnie nadużywa alkoholu. Już 2 jednostki alkoholu wpływają na ośrodek behawioralny. Ludzie na początku są zrelaksowani, pewni siebie, zaczynają szaleć. Kiedy wątroba filtruje alkohol, obumierają jej komórki. Ostre picie może zakłócić pracę układu odpowiadającego za prawidłowe tętno. Po 20 jednostkach na głowę, chłopaki zachowują się wyjątkowo idiotycznie. Dr Pixie bada ich puls. Tętno spoczynkowe zdrowego człowieka powinno wynosić 60-80 uderzeń na minutę. U chłopaków to 123, 107, 141. Oznacza to zwiększenie ryzyka palpitacji serca, zawału. Mimo tego przyjaciele wybierają się na rundkę po klubach.

ostre picie eksperyment na magaluf

O 4:00 nad ranem, po wypiciu 40 jednostek na głowę, chłopaki kończą zabawę. Ich mózgi mają problemy z przetwarzaniem informacji, z koordynacją ruchów i z najprostszymi czynnościami. Panowie wymiotują na podłogę, nie mogą spać.

Objazdowa klinika Manchester

Na północnym zachodzie w Manchesterze, Wstydliwe Choroby odwiedzają mieszkańców wraz ze swoją mobilną kliniką.

objazdowa klinika wstydliwe choroby

Pierwszym pacjentem jest 47-letni John. Zgłasza się on do dr Dawn z powodu kłopotów ze skórą na dłoniach i stopach. Od kiedy miał rok, skóra na stopach bardzo mu rogowacieje. Na dłoniach też, ale mniej. Dr Dawn diagnozuje rogowiec – gruba, twarda, żółta skóra. Rogowiec dłoni i stóp to bardzo rzadka, genetyczna choroba, dziedziczona po rodzicach. Powoduje nadprodukcję keratyny w skórze, przez co staje się ona gruba i podatna na infekcje. Choroba jest nieuleczalna, ale można starać się opanować jej objawy. Dr Dawn kieruje pacjenta do lekarza.

jak leczyć rogowiec
zrogowaciała skóra na podeszwach
rogowiec stopy

Ból jądra po wytrysku i wysiłku

Kolejny mieszkaniec Manchesteru, 29-letni Paul ma problem z jądrami. Czuje ból jakby ktoś go kopnął w genitalia. Ból jąder trwa po kilka godzin. Dodatkowo mężczyzna ma wrażenie, że jądro mu zwisa, musi więc szerzej rozstawiać nogi przy chodzeniu. Ból jądra powraca po stosunku, ćwiczeniach na siłowni czy przejażdżce rowerowej. Dr Dawn bada pacjenta i nie zauważa niepokojących guzków. Jednak podejrzewa skręt jądra, który wymaga natychmiastowej pomocy lekarskiej. Skręt jądra powoduje ograniczony przepływ krwi, w rezultacie jądro może obumrzeć. Dr Dawn uważa, że jeśli jest to skręt przerywany, wymaga operacji i korekty położenia aby zapobiec podobnym problemom w przyszłości. Przerywany skręt jądra charakteryzuje się kilkugodzinnym bólem, który może nawracać.

ból jądra po seksie

Leczenie blizn po oparzeniu

pacjentka z bliznami na dekolcie po oparzeniu

Seneth (28 lat) zgłasza się do dr Pixie w sprawie starych blizn na klatce piersiowej i plecach. Kobieta w dzieciństwie wylała na siebie wrzątek. Seneth wstydzi się rozebrać przed mężem, ubiera się pod samą szyję starając się zakryć widoczne na dekolcie blizny. Dr Pixie bada pacjentkę. Blizna jest duża, widoczne jest mnóstwo naciągniętej skóry. Blizna pod pachą jest niezwykle napięta, przeszkadza pacjentce przy ruszaniu ręką.

oparzenie wrzątkiem blizny
stare blizny po oparzeniu wrzątkiem

Jak powstają blizny? Uszkodzona skóra zwiększa produkcję kolagenu aby naprawić zniszczony obszar. Może to trwać nawet wiele miesięcy jeśli rana jest rozległa. W rezultacie powstają czerwone, guzowate blizny. Czy bliznę da się wyleczyć? Najlepsze efekty daje leczenie blizn po oparzeniu kiedy są świeże. Dlatego Dr Pixie po badaniu kieruje pacjentkę do specjalisty od oparzeń.

blizna przerostowa

Dermatolog kosmetyczny dr Patel proponuje leczenie laserem najgrubszej i najbardziej stwardniałej blizny (hipertroficznej), która przeszkadza pacjentce w wykonywaniu ruchów. Reszta blizn jest miększa zanikowa (atroficzna), które nie sprawiają większych problemów. Dzięki laserowi blizny będą elastyczne. Laser stymuluje uszkodzenia termiczne głęboko w bliźnie, aby wywołać produkcję nowego kolagenu.

laser na blizny

Następnie, aby blizna przekształciła się w zdrową tkankę, skóra na powierzchni traktowana jest laserem CO2, który tworzy małe dziurki w naskórku i skórze właściwej. Celem tego zabiegu jest zmniejszenie napięcia zbliznowaciałej tkanki. Dzięki temu usunięte zostanie wrażenie sztywności i ograniczenia ruchów. Ponieważ blizny pacjentki są rozległe, potrzebne będzie około 10 zabiegów.

laser co2 na blizny

Po 3 zabiegu Seneth zgłasza się na wizytę kontrolną. Blizna wygląda o wiele lepiej, pacjentka łatwiej rusza ręką. Zaproponowane przez specjalistę leczenie blizn po oparzeniu laserami mimo nie ukończenia jeszcze całej serii zabiegów, już przynosi bardzo obiecujące efekty. Kiedy pacjentka zjawia się na wizycie kontrolnej, dr Pixie ma dla niej niespodziankę.

jak zamaskować blizny makijażem

Dr Pixie doraźnie proponuje makijaż maskujący wykonany przez profesjonalną kosmetyczkę. Makijaż maskujący w sprayu nakładany jest przez kosmetyczkę okrężnymi ruchami. Odcień dobierany jest indywidualnie dla każdego.

makijaż maskujący podkład

Metodę tą można stosować przy bielactwie lub maskując bliznowce. Spray jest wodoodporny i odporny na ścieranie. Wytrzymuje nawet do 5 dni. Szczęśliwa pacjentka nareszcie może założyć bluzkę z dekoltem.

zamaskowanie blizn makijażem

Dystonia krtaniowa leczenie botoksem

Wiek, budowa ciała, stan strun głosowych to czynniki, które decydują o naszym głosie. 42-letnia Jaya uważa, że jej głos jest okropny. Zgłasza się po pomoc do dr Dawn. Pacjentce od 8 lat trudno jest mówić, każde słowo to wysiłek. Wszystko zaczęło się od zapalenia ucha, które przeniosło się na gardło. Ból po chorobie minął, ale zmienił jej się głos. Dr Dawn diagnozuje dystonię krtaniową (drżenie głosu, trudność wymowy, wrażenie dławienia się słowami). Prawdopodobnie choroba spowodowana jest wysyłaniem przez mózg nieprawidłowych sygnałów do mięśni strun głosowych. Leczenie dystonii krtaniowej polega na regularnych zastrzykach z botoksu w krtań.

leczenie dystonii krtaniowej

Pacjentka chętnie udaje się do laryngologa z nadzieją na poprawę głosu. Specjalista, dr Brookes, dzięki kamerze ogląda jej nos i gardło od środka. Fałdy głosowe są zamknięte w czasie wstrzymywania oddechu, otwarte w czasie wdechu, wibrują gdy wydajemy dźwięki. W przypadku wysokiego C struny głosowe wibrują nawet 440 razy na sekundę. Struny głosowe Jayi są napięte, prawie drżą.

struny głosowe

Zastrzyk botoksu rozluźni mięśnie i przywróci normalny głos. Dzięki temu zablokowane zostaną nerwy, które powodują skurcz. Po zabiegu początkowo głos może być nieco słabszy, ale powinien się poprawić w ciągu 2 tygodni. Pacjentka zgłasza się na kontrolną wizytę zupełnie odmieniona. Mówi tak jak kiedyś. Bardzo cieszy się z poprawy. Jej głos wydobywa się swobodnie. Pacjentka jest świadoma, że prawdopodobnie zastrzyki będzie trzeba powtarzać co jakiś czas.

Komórki macierzyste do odtwarzania brakujących organów

Reportaż specjalny z uniwersytetu w Nottingham dr Christiana na temat hodowania i odtwarzania organów z komórek macierzystych. Nasze ciała składają się z trylionów komórek. Komórki te mają różne zadania, między innymi filtrują krew w nerkach, produkują chrząstkę w nosie etc. Kiedy tracimy jakąś część ciała, jedyną opcją jest przeszczep. Pionierskie badania poszukują innych rozwiązań – odbudowy komórek. Trwają badania nad technikami rekonstrukcji części twarzy. Komórki macierzyste, które można pobrać od dorosłych, potrafią się bezustannie dzielić, można z nich stworzyć różne rodzaje komórek. Czy da się zmusić komórki macierzyste do odtworzenia brakującego organu? Technika ta jest bardzo skomplikowana, lecz naukowcy potrafią chemicznie komunikować się z tymi komórkami i zmuszać je do przekształcenia się w dany rodzaj komórek.

komórki macierzyste laboratorium

Dr Christian ma okazję przyjrzeć się jak specjalna maszyna zwija arkusz komórek w prostą rurkę, która w przyszłości będzie mogła zastąpić żyłę lub tętnicę. Dr Christian ogląda także zaprezentowany fragment trójwarstwowego naczynia krwionośnego wytworzonego w laboratorium. Teoretycznie tętnica jest taka sama jak naturalna. Naczynie krwionośne to nie wszystko. W przyszłości można będzie także dokonywać prób odtworzenia czy wyhodowania innych, większych części ciała.

naczynie krwionośne z komórek macierzystych

Przykładowo, aby wyhodować nowy nos konieczne jest coś w rodzaju rusztowania. W tym celu po zeskanowaniu nosa dr Christiana, na drukarce 3D drukowany jest plastikowy prototyp. Potem odtworzony zostaje nos przy użyciu specjalnego żelu. W warunkach laboratoryjnych żel ten zawierałby komórki macierzyste. Ten, na potrzeby programu jest jałowy. Nałożyć go będzie można na „ramę” tworząc formę z żywych komórek. Plan zakłada, że komórki macierzyste zmienią się w tkankę, a plastikowe rusztowanie zostanie wchłonięte przez organizm, zostawiając nową tkankę.

odbudowa nosa

Inżynieria tkankowa, druk 3D, manipulowanie tkankami – to wszystko może zrewolucjonizować sposób leczenia i rekonstrukcji ciała.

Fałdki pod pachami

Powracamy do objazdowej kliniki w Manchesterze. 29-letnia Gemma ma problem z pachami. Kobieta zauważyła, że pod pachami wystają jej piersi, wygląda to jak dodatkowe fałdy czy bułeczki. Gemma sądzi, że wystające fałdy spod pachy to tkanka piersiowa. Dr Dawn bada pacjentkę i potwierdza jej przypuszczenia. Wydatny fałd skóry pod pachą to w ten sposób rozmieszczona tkanka piersiowa. Pacjentka nie ma się czym martwić, jest to norma. Być może z czasem, po 30 roku życia problem sam zniknie ponieważ piersi wtedy stają się mniej jędrne. Jest szansa, że fałdki pod pachami same się zmniejszą.

bułeczki pod pachami
fałdki pod pachami

Guz w dolnej części mostka

Następnym pacjentem dr Dawn jest 26-letni Ian. Ma niepokojący guzek w dole mostka. Mężczyzna szuka pomocy gdyż nie wie czy to coś niepokojącego. Ian przyznaje, e ten guz w dolnej części mostka nie pojawił się niedawno, ma go od zawsze. Dr Dawn uspokaja pacjenta, że to jedynie w taki sposób ukształtowany mostek, jest to zupełnie normalna rzecz.

guz w dolnej części mostka
www.penisa.pl www.leczenie-grzybicy.pl www.candida-albicans.org