Chrypa.com - kompendium wiedzy » Gardło

Chrypa.com - kompendium wiedzy » Gardło

Chrypa.com - kompendium wiedzy » Gardłohttp://chrypa.com

Leczenie i profilaktykaSun, 01 Dec 2013 16:29:31 +0000enhourly1http://wordpress.org/?v=3.2.1Jeżeli często masz chrypkęhttp://chrypa.com/2012/12/12/jezeli-czesto-masz-chrypke/

http://chrypa.com/2012/12/12/jezeli-czesto-masz-chrypke/#commentsWed, 12 Dec 2012 23:02:46 +0000redaktorhttp://chrypa.com/?p=95Przyczyn chrypki może być wiele.

Jeżeli zdarza ci się odchrząkiwać, zanim zaczniesz mówić, powtarzasz to dość często, to najwyższa pora zastanowić się, od jak dawna cierpisz na tę dolegliwość. Chrypa, która trwa dłużej niż dwa tygodnie, może być objawem choroby, należy wybrać się do lekarza laryngologa albo specjalisty chorób wewnętrznych.

Chrypka może świadczyć o zapaleniu krtani. Zdarza się też palaczom papierosów i osobom pijącym alkohol. Jednak na chrypkę mogą cierpieć też osoby pracujące głosem np. nauczyciele. Gdy pojawi się u nas ta dolegliwość, powinniśmy jak najszybciej odstawić nałogi, które mogą pogarszać tylko nasz stan. Papierosy i alkohol niech pójdą w odstawkę.

Unikajmy jedzenia bardzo gorących, ale i bardzo zimnych potraw. Pomocne okażą się też spacery brzegiem morza i oddychanie powietrzem z jodem. Jeżeli nasz głos ostatnio się obniżył, jesteśmy wyjątkowo senni, mamy suchą skórę i włosy powinniśmy udać się do lekarza internisty lub endokrynologa, ponieważ te objawy mogą świadczyć o zaburzeniach hormonalnych.

Chrypkę może powodować również alergia. Towarzyszy jej zazwyczaj świszczący oddech, narastające duszności i chrypka. Może to być alergiczne podrażnienie krtani. Nie można lekceważyć takich objawów, ponieważ może dojść do obrzęków krtani i do uduszenia. Należy natychmiastowo skontaktować się z lekarzem. Chrypkę mogą powodować także brodawczaki. Tworzą się one na strunach głosowych na tle wirusowym. W tym przypadku również konieczna jest wizyta u lekarza w celu dobrania odpowiedniej metody leczenia.

]]>http://chrypa.com/2012/12/12/jezeli-czesto-masz-chrypke/feed/0Nie lekceważ bólu gardłahttp://chrypa.com/2012/11/30/nie-lekcewaz-bolu-gardla/

http://chrypa.com/2012/11/30/nie-lekcewaz-bolu-gardla/#commentsFri, 30 Nov 2012 22:42:37 +0000redaktorhttp://chrypa.com/?p=90Ból gardła może być nie tylko objawem przeziębienia.

Stany zapalne gardła mają z reguły lekki przebieg i ustępują w przeciągu kilku dni. Czasami bywają jednak oznaką poważniejszych schorzeń i wymagają pomocy lekarskiej. Początki są z reguły niewinnie wyglądające: ból gardła, do tego dochodzi chrząkanie, uczucie suchości, potem już chrypka i typowe „gule”. Nie zawsze jest to lekkie przeziębienie, które bardzo często bagatelizujemy lub udaje się go pozbyć, działając odpowiednimi lekami.

Jednak nie zawsze bolące gardło to oznaka przejściowej infekcji, niestety może być również sygnałem poważniejszej choroby. Okres jesienno-zimowy sprzyja rozwijaniu się chorób górnych dróg oddechowych. Każde nadmierne wychłodzenie organizmu wyjątkowo źle wpływa na kondycję górnych dróg oddechowych. Gdy do tego dołożymy mało higieniczny tryb życia (dużo pracy, mało snu, stres, kiepskie odżywanie) choroba może pojawić się bardzo szybko i zagościć u nas na dłużej. Nie tylko zmiany temperatury mają wpływ na nasze problemy z gardłem.

Okazuje się, że aparat mowy jest wyjątkowo delikatny i łatwo o jego podrażnienie. Czasami wystarczy zadymione pomieszczenie czy wypicie chłodnego napoju. Nawet nocne chrapanie może przyczynić do porannych dolegliwości. Jeśli dodatkowo jesteśmy w grupie podwyższonego ryzyka i „pracujemy” głosem będziemy narażeni na bóle gardła, częściej niż inni. Nie bagatelizujmy żadnych objawów, bez względu na porę roku, kiedy się pojawią. Gdy domowe sposoby nie pomagają poprośmy o pomoc specjalistę. Nieleczone zapalenie gardła może się bowiem przekształcić w zapalenie oskrzeli czy płuc.

]]>http://chrypa.com/2012/11/30/nie-lekcewaz-bolu-gardla/feed/0Zadbaj o głoshttp://chrypa.com/2012/09/16/zadbaj-o-glos/

http://chrypa.com/2012/09/16/zadbaj-o-glos/#commentsSun, 16 Sep 2012 19:53:49 +0000redaktorhttp://chrypa.com/?p=45Większość osób uważa głos za coś oczywistego, a zdolność mówienia i komunikowania się za rzecz  przyrodzoną człowiekowi. Małe dziecko najpierw zaczyna głużyć, następnie gaworzyć, przechodząc do etapu pierwszych słów, zdań.

Głosu używa się przez całe życie – od pierwszego krzyku do ostatniego szeptu. Niestety dbanie o głos nie jest już tak oczywiste. Ci, którzy pracują głosem – nauczyciele, aktorzy, piosenkarze – uczą się emisji głosu.  Jednak nawet ich dopaść może chrypa, zapalenie gardła.

Nadmierne obciążanie strun głosowych może się skończyć bardzo nieprzyjemnymi chorobami gardła i organów mowy.  Również palenie papierosów, nieprawidłowa dieta czy różne choroby mogą zmienić nasz głos. Mówi się, że lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego należy zadbać o higienę głosu. Dostosowanie natężenia głosu, przerwy przy długim przemówieniu, popijanie wody czy ćwiczenia emisyjne sprawią, że głos posłuży nam długo i nie będzie sprawiał problemów, takich jak czasowa chrypka czy nawet zaniemówienie.

Zanik głosu – dowiedź się więcej

]]>http://chrypa.com/2012/09/16/zadbaj-o-glos/feed/0Ból gardła, leczeniehttp://chrypa.com/2011/12/22/bol-gardla-leczenie/

http://chrypa.com/2011/12/22/bol-gardla-leczenie/#commentsThu, 22 Dec 2011 18:50:50 +0000redaktorhttp://chrypa.com/?p=40Za każdym razem, gdy pojawia się u nas chrypa, pojawia się problem z prowadzeniem aktywnego życia, na takim poziomie, jak do tej pory. Nawet jeżeli chrypa nie wywołuje innych objawów, i tak jest dla nas uciążliwa, przez to tracimy wiele ze swej energii. Leczenie chrypy staje się problemem poważnych, chociażby z tego względu, że mało jest leków naprawdę skutecznych. Większość lekarstw dostępnych na rynku jedynie maskuje objawy, które wracają w momencie, gdy lek przestaje działać. To sprawia, że chrypka jest sporym kłopotem, szczególnie dla osób, które w pracy często, dużo i głośno muszą mówić, to nie ułatwia kuracji ani nie sprzyja krtani, która w ten sposób jest narażona na zdecydowanie więcej podrażnień. Nie zawsze uda się profilaktycznie zapobiegać chrypie, u każdej osoby, jest ona wynikiem innych czynników, które najczęściej trudno jest przewidzieć. Nie na każdą chrypę działają domowe sposoby, które jednak w wielu przypadkach sprawdzają się równie dobrze jak leki z aptek. Domowe płukanki i cieple napoje typu mleko z miodem też mogą leczyć.

]]>http://chrypa.com/2011/12/22/bol-gardla-leczenie/feed/0Leczenie chrypkihttp://chrypa.com/2011/12/07/leczenie-chrypki/

http://chrypa.com/2011/12/07/leczenie-chrypki/#commentsWed, 07 Dec 2011 18:47:39 +0000redaktorhttp://chrypa.com/?p=36Nie tylko w wyniku grypy czy przeziębienia może nastąpić u nas podrażnienie gardła. Coraz częściej u osób, które dużo mówią, chrypa pojawia się bez jakichkolwiek innych objawów choroby. Jest to przede wszystkim wynikiem tego, że często eksploatowane struny głosowe są bardziej podatne na podrażnienia. To wszystko sprawia, że coraz więcej osób ma problemy z gardłem, szczególnie, gdy komunikacja werbalna jest podstawą ich pracy. By temu zaradzić, warto odpowiednio dbać o gardło, poprzez różne ziołowe płukanki, poprzez skuteczne leki na gardło łagodzące podrażnienia. Chrypka jak leczyć, to chyba jedne z częściej zadawanych pytań na forach medycznych. Chodzi tu przede wszystkim o to, że problem dotyczy coraz więcej osób, w różnym wieku. Czasem do podrażnienia strun głosowych wystarczy dym w powietrzu, w miejscu przez które przejeżdżamy autem, pyłki kwitnących traw czy innych roślin nawet jeżeli nie jesteśmy uczuleni. Chrypka leczenie, której prowadzimy mało skutecznie bardzo często przeradza się w zapalenie krtani, może nawet stać się początkiem przeziębienia, gdy infekcja przeleje się na cały organizm.

]]>http://chrypa.com/2011/12/07/leczenie-chrypki/feed/0Zapalenie krtani, chrypahttp://chrypa.com/2011/11/30/zapalenie-krtani-chrypa/

http://chrypa.com/2011/11/30/zapalenie-krtani-chrypa/#commentsWed, 30 Nov 2011 18:45:49 +0000redaktorhttp://chrypa.com/?p=33Szczególnie u osób, które na co dzień zmuszone są często używać strun głosowych, często muszą mówić dużo i głośno, często pojawiają się problemy z gardłem. Przeciążona krtań jest narażona bardziej na podrażnienia i infekcje. Zapalenie gardła u takich osób może pojawiać się bez względu na porę roku, bez względu na temperaturę za oknem. Przede wszystkim pojawia się to wypiciu zimnego napoju, szczególnie, gdy jest gazowany lub po zjedzeniu lodów. Osoby tego świadome często unikają takich rzeczy, jednak nie zawsze się to uda. W upalne lato trudno się powstrzymać. Zresztą ból gardła może się pojawić również w momencie, gdy nastąpi nagła zmiana temperatury powietrza, gdy w powietrzu pojawią się pyłki roślin, nawet jeżeli taka osoba nie jest uczulona. Chrypka, pojawiająca się często, może być męcząca, a często podrażnione struny głosowe są bardziej podatne na schorzenia krtani o znacznie poważniejszym podłożu. Dlatego warto znaleźć jakiś sposób na zapobieganie tanim podrażnieniom, czasem wystarczy skuteczny lek na gardło.

]]>http://chrypa.com/2011/11/30/zapalenie-krtani-chrypa/feed/0Gdy pojawia się chrypahttp://chrypa.com/2011/11/22/gdy-pojawia-sie-chrypa/

http://chrypa.com/2011/11/22/gdy-pojawia-sie-chrypa/#commentsTue, 22 Nov 2011 18:45:29 +0000redaktorhttp://chrypa.com/?p=31Nikt nie lubi sytuacji, gdy nie może prowadzić życia w tak aktywny sposób do jakiego jest przyzwyczajony bo coś mu utrudnia funkcjonowanie. Tak jest na przykład w przypadku, gdy dopada nas chrypa. Przeważnie pojawia się w skutek wypicia zimnego napoju w letni, upalny dzień. Czasem bez względu na pogodę, wystarczy, że napijemy się czegoś gazowanego. Przyczyny są różne, efekt zawsze taki sam. Ból gardła skutecznie uniemożliwia nam komunikacje werbalną z innymi ludźmi. Skutecznie zniechęca nas to do zwyczajnej aktywności, pomimo, że najczęściej poza bólem gardła i problemami z mówieniem nie mamy, żadnych innych objawów. Zapalenie krtani wyleczą najlepiej pastylki przeciwzapalne na gardło, jednak zawsze musi to potrwać kilka dni. W tym okresie lepiej jest oszczędzać struny głosowe, tak by nie były narażone na dodatkowe uszkodzenia, gdy są osłabione. Problem jest wtedy, gdy pracujemy w zawodzie, który jednak wymaga od nas stałego mówienia, wtedy bezpieczniej będzie dla nas wziąć po prostu zwolnienie lekarskie lub kilka dni urlopu.

www.penisa.pl www.leczenie-grzybicy.pl www.candida-albicans.org